Mokiniams

Edukacijos mokinių grupėms. 

Užsisakant edukaciją per kultūros paso sistemą edukacijos laiką galime pakoreguoti pagal grupės poreikį.

I. SUSIPAŽINKITE – VIDURAMŽIŲ MIESTAS KAUNAS

Edukacija pritaikyta judrioms ir aktyvioms mokinių grupėms, nes jos metu bus daug judėjimo – mokiniai aplankys du Kauno architektūros paveldo objektus – jėzuitų vienuolyno apžvalgos aikštelę bei seniausią Kauno gyvenamą namą – gotikos architektūros perlą – Perkūno namą. O taip pat susipažins su pagrindiniais Kauno miesto kūrimosi istorijos faktais. Nuo vienuolyno stogo atsiveria puiki senojo miesto panorama. Aplink čia esančią turgaus aikštę telkėsi miestiečių gyvenimas. Nuo čia matosi visi svarbiausi miesto objektai: rotušė, bažnyčios ir vienuolynai, miestą gynusi tvirtovė, Nemuno krantinė, kur ilgus amžius buvo uostas, pirmosios miesto įmonės – vaškinės liekanos ir, žinoma, gyvenamieji namai. Daug pastatų, čia statytų prieš 500 metų, išliko, vieni mažiau, kiti daugiau pasikeitę. Terasoje mokiniai atliks praktinę užduotį – pasiskirstę grupėmis žemėlapyje turės rasti kelis aukščiau išvardintus objektus. Po to pakviesime vaikus aplankyti vieną gražiausių Lietuvos gotikinių namų – Perkūno namą. Jame 1546 metais apsigyveno tuometinis miesto burmistras Bernardas Bitneris. Todėl čia tinkama vieta susipažinti su Kauno miesto pradžios istorija. Viduramžiškai pasipuošusi gidė papasakos apie kunigaikščio Vytauto 1408 metais miestui suteiktas prekybos ir savivaldos privilegijas. Mokiniai skaitys priesaiką, kurią turėjo duoti žmogus, norintis tapti tikru miestiečiu. Šoks vieną bendruomeninį šokį, kokį, tikėtina, čia beveik prieš 500 metų šoko miesto burmistro svečiai. Taip pat išmoks senoviniu būdu sulankstyti laišką, kurį, galės parvežti lauktuvių savo šeimos nariams.

Kaina – 4 Eur., trukmė 1,1 val. Tinka 5 – 10 klasių mokiniams.
Šią edukaciją galite užsisakyti ir per kultūros paso sistemą.

II.   TAIP VIDURAMŽIAIS GYVENTA

Pažintį su miestietišku gyvenimu Kaune viduramžiais pradėsime nuo Perkūno namo, apžiūros iš lauko. Sustoję prie jo įspūdingo fasado kviesime vaikus įvardinti kelis dalykus kuo jis skiriasi nuo šiuolaikinių namų. Namą iš vidaus vaikai pradės pažinti nuo žvakėmis apšviesto rūsio, kur jų lauks senovinėmis prekėmis nukrautas stalas. Kviesime vaikus tik iš lietimo (ar garso) atpažinti į medžiaginius maišelius sudėtas prekes – grūdus, druską, papuošalus, prieskonius. Gidė trumpai pristatys namą pasistačiusio žmogaus – pirklio amatą. Po to vaikai kils į antrą namo aukštą – šeimos erdvę. Čia jie pamatys senoviniais indais ir stalo įrankiais padengtą stalą. Gidė pakvies apstoti stalą ratu, kur vaikai taip pat matys ir su maisto gaminimu susijusius senovinius paveikslus. Kviesime atpažinti ir įvardinti, ką juose pavaizduoti žmonės daro  Buvusiame miegamajame vaikai matuosis galvos apdangalus, apžiūrės kelis tipiškus to laikotarpio drabužius. Didžiausiame namo kambaryje  – svetainėje pakviesime mokinius apibendrinti gautas žinias ir įspūdžius nupiešiant senovinį namą ir jo gyventoją. O pabaigai visi pajudės viduramžių ritmu t.y. išmoks vieną šokį ir atsisveikinimo nusilenkimą.

Kaina – 4 eurai mokiniui, trukmė – 1 val. Tinka 2–4 klasių mokiniams.

III. PREKYBOS ŽAIDIMAS PIRKLIO NAMUOSE

Edukacijos pradžioje dalyviai apžiūrės turtingo kauniečio 15 a. pabaigoje statytą namą, dabar vadinamą Perkūno namu. Jiems bus trumpai pristatytas šio namo istorinis kontekstas: kad namas galėjo būti nuomojamas Hanzos sąjungos kontorai, kad 1546 m. jame apsigyveno miesto burmistras – pirklys Bernardas Bitneris ir kuo jis vertėsi. Toliau dalyviai žais realią veiklą atkuriantį žaidimą, kuris padeda suprasti kaip vyksta gamyba ir prekyba bei kaip kuriamas bendrasis gėris. Realų gyvenimą atkuriantis žaidimas, kuris padeda suprasti kaip vyksta prekyba – kas iš jos prasigyvena, o kas nuskursta.Dalyviai, suskirstomi į skirtingų šalių miestų amatininkų gildijas, gamina prekes ir stengiasi jas parduoti. Žaidimo metu dalyviai patirs, kaip organizuoti darbus, kas labiausiai motyvuoja kūrybai, darbui, kaip motyvuoti kitus komandos dalyvius. Aptarsime kaip sekėsi siekti tikslų, ką galime pritaikyti savo aplinkoje bei mokykloje, kokie kiekvieno dalyvio talentai.

Dalyviai:

– patirs, kaip veikia prekybiniai  santykiai;
– išbandys komandinį darbą ir aptars kaip sekėsi siekti tikslų;
– supras, kaip prekyba gali skatinti arba trukdyti įvairių šalių gerovę;
– diskutuos apie prekybą smagiu, ne akademiniu būdu.

Kaina – 5 Eurai, trukmė – apie 1,5 val. (priklauso nuo grupės aktyvumo). Optimalus grupės dydis iki 30 dalyvių, bet pritaikoma ir grupėms iki 40 dalyvių. Programą pritaikome pagal dalyvių amžių. Ji tinka 4–12 klasių mokiniams.
Šią edukaciją galite užsisakyti ir per kultūros paso sistemą. 

IV. SALONO PRAMOGOS SU ADOMU MICKEVIČIUMI

Kviesime mokinius į XIX a. pradžios saloną, kurio šeimininkė (gidė) papasakos apie A. Mickevičiaus asmenybę bei jo laikotarpio etiketą ir bendravimo kultūrą, edukacijos dalyvius įtraukdama į diskusiją. Šeimininkė pasiūlys pažaisti kelis salono žaidimus „Mickevičiaus stiliumi“: pirmiausiai iš pabirusių eilėraščių posmų dalyviai turės sudėti vientisą A. Mickevičiaus eilėraštį, paskui susiskirstę grupelėmis dalyviai stos į poetų dvikovą, kurioje jie kurs ketureilius ir varžysis, kurios grupės ketureilis geresnis. Jeigu dalyviai dar bus nepasisotinę salono pramogų, šeimininkė pasiūlys sužaisti populiarų ano meto žaidimą – šaradas, kurių metu reikės atspėti scenas iš A. Mickevičiaus kūrinių ar net jo paties gyvenimo. Taip pat bus šokamas smagus 19 a. šokis. Šia edukacija siekiama dalyviams atskleisti visai kitokias Adomo Mickevičiaus gyvenimo spalvas, apie kurias galbūt nekalbama arba kalbama mažai mokyklose per pamokas.

Kaina – 3,5 Eur., trukmė 1 val. Tinka 7 – 11 klasių mokiniams. Grupės dydis nuo 14 iki 30 mokinių.
Šią edukaciją galite užsisakyti ir per
kultūros paso sistemą. 

V. VAIKŲ ŽAIDIMAI, 1560

Šios edukacijos metu moksleiviai susipažins su Renesanso kultūra, o konkrečiau – su 1560 metais, kuomet buvo nutapytas Piterio Breigelio Vyresniojo (oland. Pieter Bruegel, apie 1525–1569 m.) paveikslas „Vaikų žaidimai“. Remiantis šiuo paveikslu vaikai, susiskirstę grupėmis, turės patys atkurti jame pavaizduotus istorinius žaidimus. Tą padaryti padės įvairios priemonės – kamuoliukai, kibirėliai, virvės, antklodės, akių raiščiai, suktukai, šaškės ir pan. Pabaigoje palyginsime šiuos žaidimus su šiuolaikiniais, šiandien žaidžiamais, vaikų žaidimais.

Kaina – 4 Eur., trukmė – iki 1 val. Tinka 1 – 2 klasių moksleiviams.

Visas edukacijas galima pratęsti kūrybiniais užsiėmimais:

– Žvakių liejimo pamokėle, kurios metu žvakę tradiciniu ar naujovišku (su formelėmis) būdu nusilietų kiekvienas dalyvis (tai papildomai kainuotų  2 eur).
– Gotikinio rašto pamokėle, kurios metu dalyviai išmoksta gotikiniu stiliumi parašyti savo vardą (papildomai 2 eur).

Turintiems daugiau laiko siūlome pasikelti ant šalia esančios jėzuitų vienuolyno terasos – apžvalgos aikštelės, nuo kurios atsiveria puiki senamiesčio panorama (papildomai 1 eur).

Kviečiame užpildyti trumpą atgalinio ryšio anketą, kuri padės mums patobulinti mūsų programas. Anketa anoniminė.